Jak już wspomniano, istnieją trzy główne przesłanki powodujące, że sąd decyduje się na odebranie praw rodzicielskich lub ich ograniczenie. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy przegląd tych przesłanek.
Głównym argumentem do odebrania praw rodzicielskich jest brak zainteresowania dzieckiem. Sytuacje takie mogą wystąpić, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą lub został pozbawiony wolności. Brak zainteresowania dobrem małoletniego objawia się również poprzez brak regularnego płacenia alimentów oraz nienawiązywanie kontaktu.
Inne argumenty do odebrania praw rodzicielskich
Wśród innych czynników przemawiających za odebraniem władzy rodzicielskiej wymienia się m.in.:
- Nakłanianie dziecka do zachowań niezgodnych z normami społecznymi: Przykłady to namawianie do nierządu lub kradzieży.
- Uzależnienia rodzica: W tym alkoholizm, narkomania i inne nałogi.
- Choroba psychiczna opiekuna: Sytuacje, gdy rodzic nie jest w stanie zapewnić dziecku odpowiedniej opieki z powodu stanu zdrowia psychicznego.
Wszystkie te przesłanki muszą być odpowiednio udowodnione przed sądem. Warto w tym celu przedstawić zeznania świadków, zaświadczenia wydawane przez odpowiednie organy, opinie psychologów, wiadomości, nagrania i inne dowody. Każdy dowód może mieć znaczący wpływ na wynik sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Wniosek o odebranie władzy rodzicielskiej – co powinieneś wiedzieć
Sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich może zostać wszczęta na skutek wniosku przygotowanego przez jednego z rodziców. Wniosek powinien zostać złożony do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego. Poza podstawowymi danymi, wniosek powinien zawierać krótki opis sprawy oraz argumenty do odebrania praw rodzicielskich wraz z ich uzasadnieniem.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego, skontaktuj się z kancelarią adwokata Grażyny Cichowskiej z Łodzi. Świadczymy swoje usługi również dla mieszkańców Brzezin i okolic Brzezin. Jako doświadczony adwokat rodzinny, zapewnimy Ci kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa rodzinnego.