PODZIAŁ MAJĄTKU – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Jak Należycie Zarządzać Podziałem Majątku? Poradnik Adwokata z Łodzi dla Mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego
Podział majątku w wyniku rozwodu często budzi obawy i jest źródłem stresu dla małżonków. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uniknąć tych trudności i upewnić się, że sprawy majątkowe zostaną rozwiązane sprawiedliwie i bez zbędnych emocji. Oto co musisz wiedzieć, by proces ten przebiegał jak najgładziej.
Wspólność Majątkowa a Majątek Osobisty
Standardowo, bez zawarcia szczególnej umowy przedślubnej, małżeństwo wiąże się z ustawową wspólnością majątkową. Oznacza to, że dobra nabyte przez małżonków w trakcie trwania związku należą do obu stron. Zarówno wynagrodzenia, jak i dochody z nieruchomości wspólnie nabytych czy wynajmowanych, wchodzą w skład wspólnego majątku.
Niemniej jednak, istnieje coś takiego jak majątek osobisty – dobra, które każdy z małżonków posiadał przed zawarciem związku małżeńskiego lub które zostały nabyte w formie darowizny czy spadku. Warto pamiętać, że informacje o stanie majątku osobistego nie muszą być wzajemnie udostępniane między małżonkami.
Podział Majątku a Rozwód
W przypadku rozwodu, równy udział w majątku wspólnym może stać się przedmiotem sporu. Jednakże, podział ten możliwy jest dopiero po ustaniu wspólności majątkowej, co ma miejsce zazwyczaj po uprawomocnieniu się orzeczenia rozwodowego.
Możliwości Podziału Majątku Przed Rozwodem
Istnieją sytuacje, w których podział majątku może zostać dokonany jeszcze przed rozwiązaniem małżeństwa, np. w przypadku orzeczenia separacji, zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej przed notariuszem, czy ustanowienia rozdzielności majątkowej w wyroku sądowym.
Wniosek o Podział Majątku w Trakcie Rozwodu
W trakcie trwania procesu rozwodowego, każdy z małżonków może złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd uwzględni taki wniosek, jeśli podział ten nie będzie powodem nadmiernego przedłużania się postępowania, czyli w praktyce, gdy istnieje między stronami zgoda co do sposobu podziału.
Dzielenie Majątku Po Rozwodzie
Majątek podzielony przed lub w trakcie rozwodu musi zostać przekazany właściwej stronie. Jeśli nie jest to możliwe w formie fizycznej, konieczne może być spłacenie drugiej strony poprzez wypłatę ekwiwalentu pieniężnego. Strony mogą ustalić harmonogram takich spłat, choć orzeczenie zawarte w wyroku rozwodowym podlega wykonaniu w trybie egzekucji sądowej.
Podsumowanie
Podział majątku, niezależnie od tego, czy ma miejsce przed rozwodem, w jego trakcie, czy po, może być źródłem konfliktu. Najlepszym sposobem na uniknięcie trudności jest osiągnięcie porozumienia poprzez negocjacje. Jako adwokat z Łodzi, służę pomocą i doradztwem również mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego, oferując wsparcie w sprawach rozwodowych i majątkowych. Pamiętajcie, że profesjonalna pomoc prawna może znacząco przyczynić się do ułatwienia tego trudnego procesu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.