ODWOŁANIE OD DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ – CO WARTO WIEDZIEĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Decyzje organów administracji publicznej nie zawsze są korzystne dla ich adresatów. Może się zdarzyć, że strona postępowania administracyjnego nie spełniła ustawowych przesłanek do wydania decyzji pozytywnej, spełniła je, a organ i tak wydał decyzję niekorzystną, lub organ nie uznał interesu strony. W takich przypadkach odwołanie od decyzji administracyjnej jest sposobem na kwestionowanie rozstrzygnięć, z którymi strona się nie zgadza.
Kiedy należy wnieść odwołanie od decyzji?
Odwołanie można wnieść wyłącznie od decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji. Jeżeli organ drugiej instancji (tzw. organ odwoławczy) wyda decyzję na skutek odwołania, to od takiej decyzji nie przysługuje już odwołanie. W takim przypadku możliwe jest złożenie skargi do sądu administracyjnego, co jest opisane w innych artykułach na naszym blogu.
Odwołanie wnosi się od decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji, z którą nie zgadza się strona. Nie jest konieczne precyzyjne wskazanie przepisów, z którymi strona się nie zgadza – wystarczy, że z treści odwołania wynika niezadowolenie z decyzji.
Do kogo wnieść odwołanie od decyzji?
Od decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji przysługuje odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Wyjątek stanowią decyzje wydane przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze (SKO). W takich przypadkach składany jest wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Organy wyższego stopnia to:
W stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego – samorządowe kolegia odwoławcze, chyba że ustawy szczególne stanowią inaczej.
W stosunku do wojewodów – właściwi ministrowie.
W stosunku do organów administracji publicznej innych niż określone powyżej – odpowiednie organy nadrzędne lub właściwi ministrowie, a w razie ich braku – organy państwowe sprawujące nadzór nad ich działalnością.
W stosunku do organów organizacji społecznych – odpowiednie organy wyższego stopnia tych organizacji, a w razie ich braku – organ państwowy sprawujący nadzór nad ich działalnością.
Odwołanie wnosi się do organu wyższej instancji za pośrednictwem organu pierwszej instancji. W praktyce oznacza to, że organ pierwszej instancji jako pierwszy otrzymuje nasze odwołanie, co umożliwia mu dokonanie tzw. autokontroli wydanej decyzji. Jeśli błędy są oczywiste, organ ten może sam zmienić decyzję zgodnie z wnioskiem odwołującego, bez przesyłania sprawy do organu wyższego stopnia.
Dwuinstancyjność postępowania administracyjnego
Odwołanie wskazuje na dwuinstancyjność postępowania administracyjnego. Każdy adresat decyzji administracyjnej ma prawo do weryfikacji przez organ wyższego stopnia, czy wydana decyzja odpowiada prawu, czy nie narusza procedury administracyjnej ani innych ustaw.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu odwołania od decyzji administracyjnej lub w innych sprawach prawnych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią adwokata Grażyny Cichowskiej z Łodzi. Świadczymy profesjonalne usługi również dla mieszkańców Bełchatowa i okolic. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w każdej trudnej sytuacji prawnej.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.