NIERÓWNE UDZIAŁY W MAJĄTKU WSPÓLNYM – KIEDY SĄD MOŻE JE USTALIĆ?

Kancelaria adwokat Grażyny Cichowskiej z Łodzi, świadcząca swoje usługi również dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, często spotyka się z pytaniami dotyczącymi podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest możliwość ustalenia przez sąd nierównych udziałów w majątku wspólnym. W jakich sytuacjach jest to możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Kiedy można wnioskować o nierówny podział majątku?

Zasadniczo, po ustaniu wspólności majątkowej (np. w wyniku rozwodu lub separacji) udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Jednak każdy z małżonków może wnioskować do sądu o ustalenie nierównych udziałów, jeśli wykaże, że w większym stopniu przyczynił się do powstania tego majątku. Ważne jest, aby przy ocenie sąd uwzględniał zarówno wysiłek finansowy, jak i wkład w prowadzenie gospodarstwa domowego i wychowanie dzieci.

Żądanie ustalenia nierównych udziałów można zgłosić w trakcie postępowania o podział majątku wspólnego. Warto jednak zaznaczyć, że nie można tego wniosku składać jedynie co do wybranych składników majątku – musi on obejmować całość.

Ważne powody do ustalenia nierównych udziałów

Oprócz wykazania nierównego wkładu w powstanie majątku, konieczne jest istnienie tzw. ważnych powodów. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, mogą one obejmować sytuacje, w których jeden z małżonków dopuszcza się rażąco nagannego postępowania, np. trwoni majątek wspólny, zaniedbuje rodzinę lub żyje w separacji faktycznej, nie przyczyniając się do utrzymania gospodarstwa domowego. Przykładem ważnych powodów może być także długotrwała separacja faktyczna, w której każdy z małżonków prowadzi osobne gospodarstwo domowe i dorabia się „na własny rachunek”.

Orzecznictwo w sprawach nierównych udziałów

Orzeczenie nierównych udziałów w majątku wspólnym zazwyczaj następuje w ramach postępowania o podział majątku. Można jednak wystąpić z takim wnioskiem jeszcze przed rozpoczęciem tego postępowania, co może ułatwić późniejsze rozliczenia. Ważne jest, aby wniosek złożyć przed uprawomocnieniem się wyroku o podział majątku, ponieważ po tym fakcie nie będzie to już możliwe.

Kancelaria adwokat Grażyny Cichowskiej, z siedzibą w Łodzi, oferuje kompleksową pomoc prawną mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i okolic w sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestii nierównego podziału majątku, skontaktuj się z naszą kancelarią.