NIERÓWNE UDZIAŁY PRZY PODZIALE MAJĄTKU WSPÓLNEGO
Zgodnie z art. 43 k.r.o. oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (§ 1), jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku (§ 2 zd. 1).
Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym (§ 3).
Ustalenie nierównych udziałów jest dopuszczalne w razie łącznego wystąpienia dwóch przesłanek, a mianowicie przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu oraz istnienia ważnych powodów, które uzasadniają ustalenie nierównych udziałów.
Wyróżnienie tych dwóch przesłanek sprawia, że sam nierówny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego nie może być uznany za ważny powód w rozumieniu komentowanego przepisu (post. SN z 8.2.2018 r., II CNP 11/17, Legalis)
Przez przyczynienie się do powstania majątku wspólnego rozumie się całokształt starań każdego z małżonków
o założoną przez nich rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb, a więc nie tylko wysokość zarobków czy innych dochodów osiąganych przez każdego z nich (Komentarz – Kodeks rodzinny i opiekuńczy red. prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski wyd. 7 z 2021 roku, Legalis)
Ważnym powodem odstąpienia od zasady równych udziałów może być w szczególności naganne postępowanie małżonka, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównych udziałów, polegające na tym, że w sposób rażący lub uporczywy nie przyczyniał się on do powstania majątku wspólnego stosownie do swych sił
i możliwości zarobkowych (Postanowienie SN z 26.11.1973 r., III CRN 227/73, OSNCP 1974, Nr 11, poz. 189,
V CSK 714/19 – postanowienie SN – Izba Cywilna z dnia 25-05-2020, Komentarz – Kodeks rodzinny i opiekuńczy red. prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski wyd. 7 z 2021 roku, Legalis).
Wobec powyższego, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, jeżeli przez cały czas trwania małżeństwa jeden z małżonków pracował zarobkowo, nie trwonił majątku ani nie postępował z nim lekkomyślnie, to nawet jeżeli środki pochodzące z pracy drugiego z małżonków, które wniósł do majątku wspólnego, były wyższe niż wniesione przez pierwszego, nie uzasadnia to ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym (Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 17 maja 2002 r. I CKN 643/00).
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.