JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPRAWY O ALIMENTY

Złożyłeś pozew o alimenty i czekasz na rozprawę? Zastanawiasz się, jak dobrze się do niej przygotować i o co może pytać Sąd? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda przebieg rozprawy oraz na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne zakończenie procesu.

Jak wygląda rozprawa w sprawie o alimenty?

Dowód z przesłuchania stron jest – obok dokumentów uzasadniających potrzeby osoby uprawnionej – jednym z najważniejszych elementów postępowania. Sąd przesłuchuje zarówno stronę powodową (czyli tę, która wnosi pozew), jak i stronę pozwaną (czyli tę, która ma płacić alimenty).

Zazwyczaj strona powodowa jest przesłuchiwana jako pierwsza, a dopiero później strona pozwana. Na początku Sąd poprosi strony o podtrzymanie swoich stanowisk, a następnie przejdzie do przeprowadzenia dowodu z przesłuchania.

W sprawach o alimenty świadkowie nie występują zbyt często, jednak w niektórych przypadkach mogą być powołani. Po zakończeniu przesłuchania stron i przedstawieniu końcowych stanowisk Sąd zamyka przewód sądowy i wydaje wyrok.

O co pyta Sąd w sprawie o alimenty?

Podczas rozprawy strona powodowa powinna być dobrze przygotowana do przedstawienia listy wydatków i potrzeb osoby uprawnionej do alimentów. Warto oszacować te koszty w skali miesiąca, ponieważ alimenty są zasądzane w miesięcznym wymiarze. Przygotowanie tej listy następuje już na etapie składania pozwu, a na rozprawie jedynie się ją powtarza.

Nie trzeba pamiętać wszystkich kwot co do złotówki – wystarczy podać przybliżone wartości, np. „średnio około 200 zł miesięcznie”. Na końcu należy podać łączną sumę miesięcznych wydatków, zgodnie z tym, co zawarto w pozwie.

Sąd może również pytać o sytuację materialną strony pozwanej – czy pracuje, jakie osiąga dochody, czy posiada majątek, czy ma na utrzymaniu inne osoby i czy dobrowolnie przekazuje jakiekolwiek środki na utrzymanie uprawnionego.

Dlaczego warto mieć pełnomocnika?

W sprawie o alimenty warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, np. adwokata. Pełnomocnik może zadawać pytania w trakcie przesłuchania, co jest istotne, jeśli strona zapomni wspomnieć o jakimś wydatku lub pomyli się w swoich wyliczeniach. Jeśli reprezentujesz się samodzielnie, odpowiadasz wyłącznie na pytania Sądu oraz przeciwnika.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w sprawie o alimenty, skontaktuj się z kancelarią adwokacką Grażyny Cichowskiej. Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli i okolicach Zduńskiej Woli. Skuteczna reprezentacja przed Sądem oraz odpowiednio przygotowane dowody mogą znacząco wpłynąć na wynik postępowania.