CZYM JEST WŁADZA RODZICIELSKA I KONTAKTY Z DZIECKIEM? POZNAJ ZNACZENIE DEFINICJI

Władza rodzicielska to zbiór praw oraz obowiązków rodziców względem małoletniego dziecka, które potrzebuje odpowiedniej opieki rodzicielskiej. Władza rodzicielska powstaje z mocy prawa w momencie urodzenia się dziecka i kończy się dopiero w wieku 18 lat, kiedy dziecko osiąga pełnoletniość i jest w stanie odpowiadać samo za siebie.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, co w ujęciu prawnym rozumie się jako kontakty z dzieckiem. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, a dokładniej mówiąc art. 113, każdy z rodziców ma prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem bez względu na to, któremu opiekunowi została przyznana władza rodzicielska. Jako formę kontaktów z dzieckiem uznaje się nie tylko dzwonienie oraz pisanie, ale także spotkania, odwiedziny, wyjazdy itp. Warto mieć świadomość, że bez decyzji sądu matka w żaden sposób nie ma prawa do utrudniania ojcu kontaktu z jego potomkiem. Takie przypadki stanowią przesłankę do wszczęcia postępowania sądowego, a w określonych sytuacjach także do ukarania karą pieniężną za niezrealizowane kontakty.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem – sprawdź jak wygląda w praktyce

To, jak dokładnie będą wyglądały kontakty z dzieckiem po rozwodzie, zależy głównie od jego wieku, a także relacji i więzi rodzica z dzieckiem. Bardzo ważne są również zawarte ustalenia pomiędzy małżonkami. Zgodnie z przepisami prawnymi ustalenie kontaktów z dzieckiem może przebiegać na kilka sposobów. Wymienić tutaj możemy m.in. porozumienie prywatne zawarte pomiędzy rodzicami, bądź w obecności mediatora, którego zadanie polega na znalezieniu jak najlepszego kompromisu.

Oczywiście należy pamiętać, aby wszystkie ustalenia zostały spisane i podpisane przez oboje małżonków, co ograniczy ryzyko wystąpienia w przyszłości jakichkolwiek nieporozumień. Niestety, w wielu przypadkach małżonkowie, którzy wzięli rozwód, nie są w stanie załatwić spraw bez kłótni. W takich przypadkach nieuniknione jest, aby ustalenie kontaktów z dzieckiem przebiegło na drodze postępowania sądowego.

W toku postępowania o ustalenie kontaktów sąd ocenia, jak wyglądają relacje małoletniego z rodzicami, a także może wziąć pod uwagę zebrany materiał dowodowy, zeznania świadków lub prosić o wydanie opinii przez biegłych sądowych. Pamiętaj, że to dobro małoletniego dziecka jest najważniejsze. W skrajnych przypadkach sąd może zabronić kontaktów z małoletnim, np. wtedy, gdy rodzic znęcał się nad dzieckiem, narażał go na niebezpieczeństwo, został skazany na pozbawienie wolności lub jego zachowanie wobec dziecka znacznie wykracza poza obowiązujące normy społeczne.

Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu kontaktów z dzieckiem, adwokat rodzinny Grażyna Cichowska z Łodzi oferuje profesjonalne wsparcie prawne. Kancelaria działa na terenie m.in., Bełchatowa i okolic Bełchatowa, pomagając klientom w sprawach dotyczących prawa rodzinnego.