CO ZWALNIA Z PŁACENIA ALIMENTÓW: KIEDY WYGASA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY RODZICÓW WZGLĘDEM DZIECI?

Najczęściej spotykanym roszczeniem alimentacyjnym jest to, które posiada dziecko względem swojego rodzica. Ustawodawca w art. 133 k.r.o. wprost stanowi, że rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Kiedy Rodzic Może Przestać Płacić Alimenty?

Z powyższego wynika, że rodzic zwolniony z płacenia alimentów będzie, gdy dziecko:

  • Jest w stanie samodzielnie się utrzymać, lub
  • Ma dochody, które w całości pokrywają koszty jego utrzymania i wychowania.

Dodatkowe Przesłanki Zwolnienia z Obowiązku Alimentacyjnego

Ustawodawca w art. 133 par. 3 k.r.o. i art. 144(1) k.r.o. przewidział dodatkowe przesłanki, które umożliwiają rodzicom uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego. Pierwsza z nich odnosi się do sytuacji, gdy dziecko jest pełnoletnie. Żądanie uchylenia obowiązku alimentacyjnego powinno być uzasadnione tym, że świadczenia alimentacyjne połączone są z nadmiernym uszczerbkiem dla rodziców lub dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Art. 144(1) k.r.o. stanowi, że zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.

Jak Uzyskać Zwolnienie z Płacenia Alimentów?

Zaistnienie którejkolwiek z ww. przesłanek oznacza, że dochodzi do zakończenia obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka. Co to oznacza dla rodzica, który był zobowiązany do płacenia alimentów wyrokiem sądu? Rodzic musi uzyskać formalne potwierdzenie zwolnienia z płacenia alimentów, czyli uzyskać wyrok sądowy uchylający obowiązek alimentacyjny. Jeśli sąd wyrokiem nałożył na rodzica obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka, to samodzielnie nie może on przestać płacić alimentów. W takim przypadku nie zwalnia z obowiązku zaistnienie określonych przesłanek natury faktycznej, a wyłącznie prawomocne orzeczenie sądowe.

Skontaktuj się z Naszą Kancelarią Adwokacką

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie zaprzestania płacenia alimentów, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką. Działamy nie tylko w Łodzi, ale także obsługujemy mieszkańców Brzezin, Piotrkowa Trybunalskiego i okolic. Nasz doświadczony zespół adwokatów jest gotów pomóc w każdej sprawie dotyczącej alimentów.

Zapraszamy do kontaktu!